Videoclip oficial pentru Gojira- „Mea Culpa (Ah! Ça ira!)”, live-ul de la Jocurile Olimpice

Gojira
Gojira

Videoclip oficial pentru Gojira- „Mea Culpa (Ah! Ça ira!)”, live-ul de la Jocurile Olimpice

Între știrile despre muzica metal din acest an, live-ul lui Gojira- „Mea Culpa (Ah! Ça ira!)”, din timpul ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară ar fi pe primele locuri ca impact.

Puteți găsi aici detalii despre concert și aici despre cum a fost proiectat concertul pe Arcul de Triumf din Paris.

Fiind prima trupă de metal care a cântat vreodată la deschiderea Jocurile Olimpice, Gojira a ajutat la expunerea genului în fata multor oameni din întreaga lume. Muzica metal a fost prezentată într-un mediu pozitiv, fără a compromite integritatea sa. Gojira au cântat atârnând pe marginea unui castel care a fost odată transformat într-o închisoare pentru oamenii care așteptau ghilotina.

Cu recenta lor nominalizare la premiile Grammy, momentul este perfect pentru ca Gojira să lanseze un videoclip oficial cu acea apariție live. Deși nu este mult mai mult decât filmarea originală, este de o calitate mult mai bună și arată amploarea performanței. Am fi dorit să vedem imagini noi sau ceva nou pentru nominalizarea melodiei la Grammy, dar oricum rămâne o amintire grozavă a cât de epic a fost acel moment. Să nu uităm de interpretarea vocală pur și simplu uimitoare a cântăreței de operă mezzo-soprano Marina Viotti.

Are melodia vreo șansă să câștige un Grammy? Este posibil, deși se luptă cu Spiritbox, Metallica, Judas Priest și Knocked Loose.

Oricum ar fi, acum avem acest videoclip care ne va aminti performanța lor epică.


Comentează primul

Lasă un comentariu

Adresa de email nu va fi publicată.


*